Новини


Святвечір віряни святкують напередодні Різдва Христового. Цього дня все ще дотримуються посту та готують святкову вечерю.

 

 

 

 

Дата святкування Святвечора залежить від того, коли саме людина буде святкувати Різдво Христове — за юліанським чи григоріанським календарем. Сама назва походить від сполучення двох слів: "святий" і "вечір". Адже, за легендою, саме цієї ночі у Вифлеємі народився Ісус Христос, який потім став Спасителем людства.

Святвечір завжди передує Різдву. Тому римо-католики святкують його 24 грудня, а православні віряни — 6 січня.

Нагадаємо, що всі християни при цьому святкують Різдво 25 грудня, просто римо-католики користуються григоріанським календарем, а православні віряни та греко-католики в Україні — юліанським.


Звичаї на Святвечір

Не менш важливою за саме свято вважалася підготовка до різдвяно-новорічних днів. Селяни в давнину ще під час жнив створювали обжинкового Дідуха та готували пахуче сіно. До Святвечора та Різдва намагалися закінчити всю важливу роботу: навести в оселі лад, прибрати, відремонтувати все, що потрібно, зайнятися рукоділлям, приготувати святкові страви.

За звичаєм, потрібно було побілити приміщення, розмалювати його для зустрічі Різдва і Нового року, поприбирати в кожному приміщенні, випрати старі чи прибрати нові скатертини. Також намагалися купити новий одяг для кожного члена родини. Підбирали й новий посуд. Особливо важливо було натирати мак для куті в новій макітрі (спеціальний глиняний горщик). З воску з власної випічки виготовляли свічки. Водночас під час роботи обов'язково промовляли молитву.

Ще на світанку 24 грудня (6 січня) починали готувати кутю та узвар. Їх наші предки вважали Божою їжею. Тут важливо було дотримуватися певного ритуалу. В печі по-особливому укладали дрова, запалювали їх обов'язково "живим" вогнем (іскра від кресала або тертя двох деревинок), брали набрану на світанку (непочату) воду, на якій заварювали пшеницю. В кожному регіоні України існували свої традиційні рецепти куті. Але зазвичай її готували із зерна, сухофруктів, горіхів, меду.

З першими променями сонця відкривали всі вікна в оселі, а також ворота у двір, щоб впустити до свого обійстя хороший урожай, багатство. Освяченим маком обсипали домашню худобу, погреби та комори. Це, за повір'ями, захищало від злих сил.

Коли все було готово, господар та його старший син вносили до хати "Святки" — ритуальні символи різдвяних свят. Батько ніс "непочату" воду, а син — три колоски. Також заносили Дідух, який обов'язково ставили на покуті, біля ікон. Пахучим сіном встеляли підлогу та стіл.

Цікаво, що існувала традиція застеляти стіл на Святвечір двома скатертинами. Першою покривали сіноЮ і вона призначалася добрим духам. Зверху по кутах столу розкладали голівки часнику. Тоді накривали ще однією скатертиною. В центрі столу ставили кутю та пісний хліб.

Було заведено не їсти цілий день, аж до першої зірки. Це правило не стосувалося хворих, вагітних, дітей. Тоді одягали гарний новий одяг і сідали за стіл. На Святвечір заборонялося ходити в гості, позичати гроші, йти з дому. Перед початком господар оголошував молитву.

Віряни кажуть: "Христос народився!" та відповідають на це привітання: "Славімо Його!".

12 страв на Святвечір

Святвечір припадає на останній день Різдвяного посту, а тому на святковому столі повинні бути лише пісні страви. Вечерю часто називають "багатою", тому що на столі повинно бути 12 страв. На Святвечір традиційно готують:

 1. кутю;
 2. борщ із "вушками";
 3. грибну юшку;
 4. голубці;
 5. вареники;
 6. мариновані гриби;
 7. маринований оселедець;
 8. тушковану капусту;
 9. заливну рибу;
 10. узвар;
 11. квасолю;
 12. пампушки.


Що не можна робити на Святвечір

Одягати брудний, старий одяг.
Працювати по дому або у дворі.
Відмовляти в допомозі.
Сваритися і лаятися (особливо за столом).
Рибалити й полювати.

Народні прикмети

Зоряне небо на багату кутю — до хорошого урожаю гороху.
Місячна ніч означає, що вродять баштанні культури.
На деревах ожеледь — вродить садовина й горіхи.
Іде сніг — на хороший урожай яблук.
Сніг чи іній означають, що літо буде мокрим.
Чисте зоряне небо — на урожайне та сухе літо.