Цікава інформація


11.11.2019 р.

***

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада, встановлене воно Указом Президента України у 1997 році на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.


За Православним календарем – це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря.

 

Дослідники вважають, що саме з Преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя, участь у літописанні Київської Русі.  Він переробив зведення Никона та Іоана, опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку 12-го віку виникла перша редакція «Повісті минулих літ».

 

 

 

 

***

Основними рисами української души є хазяйновитість, миролюбність, духовність, сміливість, патріотизм, обдарованість, відкритість і гостинність. Кажуть, що давні Слов’яни були на стільки гостинними, що навіть, коли йшли з дому, залишали двері відчиненими, а на столі стояли смачні страви на той випадок, якщо прийде нежданий гість, доки господарів немає дома.

 

Нині ж двері ми зачиняємо, але гості завжди знайдуть на столі найкращі страви, а господиня зустріне їх у найкращій сукні. Адже традиції української гостинності залишаються незмінними.

 

Ми належимо до тих народів, які важко розлучаються зі своєю домівкою, зі своєю землею, а, якщо і залишали її, то це було вимушена дія, зумовлена вагомими причинами.

 

 

 

 

***

Сотні тисяч слів у нашій мові, але першими треба поставити три: народ, праця, хліб. Це три корені, на яких тримається наша держава. Це суть нашого ладу. І ці три корені переплелися між собою так міцно, що ні розірвати їх, ні роз’єднати не можна. Про хліб люди завжди говорять з щирою повагою, беруть його в руки трепетно і урочисто.

 

Давайте пригадаємо обличчя того сівача, що, поважний, крок за кроком ступаючи засівав ниву. Дума була на його обличчі, честь та урочистість. Потім відкривається диво, проростає зерно. Тайнощі перетворень, що ними керує сама природа, а яку радість звідаєте, коли засіяна нива заколоситься і хвилею заколишуться під сонцем хліба до самого неба.

 

 

 

 

***

«Рідна мова - це найбільше і найдорожче добро кожного народу. Жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, роздуми, почування» - писав відомий письменник Панас Мирний. Звернімо увагу на те, що з давніх-давен пращури застерігали майбутні покоління від найстрашнішого гріха – зречення рідного слова, рідних традицій.

 

Мова – то цілюще джерело: хто не припаде до нього вустами, той сам висихає від спраги. Століттями мова народу була тією повноводною річкою, яку ми називаємо поезія. Поетична грань живе у слові і слово немислиме без неї, як немислима річка без води.

 

Мова рідна, слово рідне,
хто вас забуває,
той у грудях не серденько,
тільки камінь має.

 

15.10.2019 р.

Заповіді свідомого Українця

 - шануй Бога і віру твоїх батьків, і не зраджуй її ніколи, бо це підстава твоєї чесності.
 - шануй материну мову, бо це прекрасний скарб, що відрізняє наш народ від інших народів.
- шануй звичаї і традиції своїх батьків.
 - шануй своє здоров’я і життя, а тому позбудься шкідливих звичок, які руйнують тебе і рідних.
 - будь високоморальним, бо моральність і чесність – це підстава гідності.
- люби свій народ і ніколи його не зраджуй, працюй для нього, в потребі жертвуй за його добро все, бо добро народу – то твоє добро і твоїх дітей.
 - не бійся потерпіти за правду і вір, що правда переможе.
 - не роби ніколи того, за що мусиш потім соромитися, бо знай, що зло завжди вийде на яв.
 - будь справедливий і всюди виступай в обороні правди, осуджуй кривду, бо справедливість є підставою добра твого і народного.

 

 

 

 

***

Сьогодні Україна впевнено крокує в майбутнє, і яким воно буде залежить тільки від нас. І, щоб в Україні були мир і злагода, ми повинні бути щирими, добрими, повинні дбати про свою батьківщину, пишатися нею та любити її.

 

Будьмо гордими з того, що живемо на Україні. Будьмо ж гідними незалежності, що за неї боролися наші герої. Будь щаслива, моя Україна, країна моєї долі й недолі, мій отчий доме, моя світла мрія, моя незраджена любове.

 

Ми щиро віримо, що полинова зоря над тобою не вічна.

 

Хай буде мир віднині і довіку,
хай буде мир й замовкнуть війни злі;
і сльози щастя на своїх обличчях
відчують всміхнені усюди матері.

 

 

 

 

***

Рідна пісня. Далеко на півночі у холодних скелях, на березі Білого моря, бився з фашистами молодий солдат Микола Терен. Виріс він в степах Полтавщини, на тихому Пслі. У жорстокому бою він був тяжко поранений. Упав на холодну землю і знепритомнів. Узяв його на руки вірний друг, виніс із бою, п5риніс на руках у польовий шпиталь. Лікар вислухав серце, похитав головою: тяжке поранення у груди, мабуть помре молодий солдат.

 

Дали йому ліки, влили кров та притаманність не поверталася. Коли із сусідньої палати почулася пісня: «Ой зійди, зійди ясен місяцю». Тихо стало у палаті, всі прислухались до Українського співу. Зворушився Микола, перейнявся тим хвилюючим струмом, аж ніби очунявся, наповнився живим духом. Ця рідна Українська пісня й повернула притомність Миколі.

 

Діти, попереду у вас усе життя. Не забувайте своїх батьків, близьких і друзів, любіть нашу батьківщину, не забувайте про те, що ви Українці.

 

 

 

 

***

Дніпровсько-Карпатська операція є одною з найбільших битв Великої вітчизняної війни як за своїм розмахом - в ній брало участь в цілому близько 4 мільйони солдатів з обох сторін, так і за своєю тривалістю - 4 місяці. то єдина операція, в якій наступали всі 6 радянських танкових армій.

 

В результаті операції німецькі війська зазнали найтяжчої поразки ,. Особливо жорстокі втрати понесла армія "Південь".

 

Радянські війська на фронті 1400 км просунулися на захід від 250 до 450 КМ, звільнили величезну територію України з населенням в десятки мільйонів чоловік.

 

Радянські війська вийшли на державний кордон СРСР, почавши звільнення Румунії. Були створені умови для звільнення всієї центральної і південно-східної Європи.

 

 

 

 

***

Я – Українка! Вигодувана і випестувана материнською піснею, бабусиною казкою. Понад усе в житті люблю лагідну і щиру  мову, отчій край, де я виростала, рідну мою Україну.

 

Україна – це прекрасна, чудова земля, яка розкинулася на тисячі кілометрів із заходу на схід, і сотні кілометрів з півночі на південь. На такій величезній території велика і різноманітна природа: тут є і гори, і низовини, і височини, і балки, і яри, і багато-багато малих і великих річок.

 

Ми з тобою разом повсякчас,
поки б’ється в грудях серце вірне;
і допоки в душах жар не згас,
мова наша ніжна, калинова.

В серці у моєму ти завжди,
я з тобою лину знову й знову
в майбуття омріяні світи.

 

 

 

 

***

Я – Українець! Добрий господар, вірний заповітам батьків і дідусів, славний захисник свого народу і вітчизни. Громадяни України – це ти і я, це ми з вами.


Якісно нову державу можуть створити якісно нові громадяни. Бо людина не може  змінювати світ у позитивному плані, якщо не змінить себе, свою свідомість, якщо не стане людянішою, відповідальною.


Щоб відчути себе патріотами, громадянами, щоб брати участь у будівництві своєї держави, нам потрібно добре вчитися, щоб у майбутньому оволодіти якоюсь спеціальністю і приносити користь.

 

Ми є діти Українські – хлопці і дівчата,
рідний край наш – Україна, красна і багата;
рідне небо, ясне сонце, місяць, зорі срібні,
рідний народ – Українці, всі до нас подібні.

 

07.10.2019 р.

***

Любов до рідної землі, до малої батьківщини не зникає безслідно, а поступово переростає в безмежну любов до України, розвивається та міцніє на державному рівні. Для кожного народу головне - єдність у боротьбі за свободу та честь. Ми маємо бути сильними, єдиними. Тоді ніхто не буде в змозі нас зупинити.

 

Наша рідна Україна, її поля, степи, лани, гори, цілющі джерела і лікувальні трави - все варто оберігати, плескати та розвивати. Щодня, щогодини, щохвилини слід рухатися уперед, а не стояти на місці. Немає межі в допитливості, нам є, чого прагнути.

 

Дивлюсь на тебе, батьківщина,
немає страху небуття;
лиш вірю в доброту й турботу
і впевнено іду в життя.

 

 

 

 

***

Покрова Пресвятої Богородиці - християнське і народне свято, яке відзначають церкви східного обряду, Православні та Греко-Католицькі 14 жовтня.  Цікава історія пов'язана з цим святом. Виникла вона ще в 10-му столітті у Греції, на яку напали араби. Городяни Константинополя зібралися на відправу до Влахернської церкви. Під час Божої служби вони побачили в горищній частині храму образ Божої матері. Сіяла Богородиця великою небесною славою, а покров у її руках виблискував яскравіше за сонячне проміння.

 

"Царю небесний" - казала у молитві діва Марія, - "Прийми кожного, хто молиться до тебе закликаючи, ім'я моє у поміч. Хай не відійде від лику мого не чутий тобою" так згадують історію Покрови люди.

 

Уперше національний культ Богородиці увічнив Ярослав Мудрий під час будівництва Святої Софії та церкви Благовіщеня на території Золотих воріт у Києві.

 

 

 

 

***

Осінь подарувала нам чудове свято - День захисника України. Указом №806-2014 Президент України постановив: установити в Україні свято "День захисника України", яке відзначати щороку 14 жовтня.

 

Це свято є справді всенародним святом, бо захисники вітчизни є учасники національно-визвольних рухів 20-го століття, учасники революції Гідності, добровольці і військові, волонтери діти і дорослі - всі ті, хто в різний спосіб боронив нашу неньку-Україну.

 

У Конституції України сказано, що служба в збройних силах України, захист вітчизни, її незалежності та територіальної цілісності - почесний обов'язок кожного молодого громадянина. І ми віримо, що наші хлопці з честю виконуватимуть свій обов'язок перед батьківщиною, і наше українське небо буде мирним і безхмарним.

 

Сьогодні наші військовослужбовці нашої матері України сумлінно виконують свій синівський обов'язок. Вони своїм прикладом показують силу та незламність українського духу.

 

 

 

 

***

14 жовтня щороку відзначаємо День українського козацтва. Згідно з Указом Президента України від 7 серпня 1999 року, 14 жовтня святкують у всіх козацьких громадах світу дуже урочисто, з молебнями про живих із панахидами про тих, хто відійшов у інший світ, із урочистими загальними зборами козаків.

 

Щоб правильно орієнтуватися в житті, щоб бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу, його історію. У минулому українського народу було таке неповторне й легендарне явище, як Запорізька січ. Це про неї Гоголь писав: "Так ось вона Січ. Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді і дужі, як леви. Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну".

 

Ми з вами живемо на цій славній землі й повинні знати про славні подвиги Запорожців.

 

 

 

 

***

Звички, яких набуваєш упродовж життя, можуть бути корисними і шкідливими. Корисні звички сприяють зміцненню здоров'я, допомагають у житті, убезпечують від небезпек. Шкідливі звички шкодять здоров'ю, загрожують безпеці життя. Шкідливих звичок позбутися важко. Але можна, якщо усвідомлюєш, що маєш шкідливу звичку, виріши, як діяти, щоб її позбутися.

 

Відпрацьовуючи нові вміння, формуватимеш нову звичку. Китайський філософ Лао Дзе говорив: "Той, хто може подолати іншого - сильний, той, хто може подолати себе - могутній".

 

Щоб відмовитись від першої запропонованої цигарки, чарочки алкоголю, наркотику, треба сказати твердо "НІ". Необхідно мати мужність, справжню силу волі, почуття власної гідності, бути впевненим у собі.

 

 

 

 

***

Міжнародне співтовариство позначило на календарях чимало знаменних і пам'ятних дат. У їх числі - Міжнародний день білої тростини. Це - не свято. Це - своєрідний знак біди, що нагадує суспільству про існування поруч людей з обмеженими фізичними можливостями, про допомогу і про солідарність.

 

Історія білої тростини, як символу сліпоти, бере початок в 1921 році. У британському місті Брістолі жив молодий професійний фотограф Джеймс Біггс, який після нещасного випадку втратив зір. Треба було починати нове життя, і він став вчитися самостійно ходити по місту за допомогою тростини. Але незабаром він зрозумів, що на його чорну тростину не реагують ні перехожі, ні водії. Тоді він пофарбував тростину в білий колір. І вона стала помітна. Це нововведення підхопили всі незрячі не тільки Англії, але і всієї Європи, Америки.

 

У 1950-60 роки по всьому світу почалася широка кампанія з вивчення і роз'яснення питань, пов'язаних з життєдіяльністю інвалідів і людей зі спецпотребами. Особливо соціальна спрямованість в державній політиці того часу проявилася в багатьох європейських країнах і США. В результаті американським конгресом було прийнято рішення про оголошення 15 грудня Днем білої тростини, який вперше відзначили в Америці в 1964 році.

 

У всесвітньому масштабі Міжнародний день Білої тростини - символу незрячої людини - був затверджений 15 жовтня 1970 року за ініціативою Міжнародної федерації сліпих. У наступні роки до цього руху приєднувалися все нові країни. 

 

 

 


30.09.2019 р.

***

Щорічно в першу неділю місяця жовтня ми маємо гарну можливість привітати з професійним святом усіх працівників освіти. Установа цього свята відбулася Указом Президента України від 11 вересня 1994 року.

 

Професійне міжнародне свято працівників освіти було засновано ЮНЕСКО у 1994 році. Нагадаємо, що Всесвітній день вчителів святкують 5 жовтня. Досить важко недооцінити той вклад, який внесли у  становлення та розвиток особистості кожного з нас вчителі, вихователі, викладачі.

 

Завдяки клопіткій праці кожного з них, діти залучаються до процесу пізнання всього світу, зростають людьми з високими моральними принципами.

 

В день працівників освіти мільйони школярів, дошкільнят, студентів поспішають щиро привітати своїх педагогів з їх професійним святом.

 

Сьогодні в незалежній Україні майже 860 тисяч педагогів, вихователів, майстрів виробничого навчання, науково-педагогічних працівників і управлінців. Вони навчають і виховують понад мільйон дошкільнят, навчають більше 5 мільйонів школярів, викладають майбутню спеціальність майже 3 мільйонам студентів країни.

 

Зі святом Вас, шановні працівники освіти!

 

 

 

 

***

Життя пройшло у школі між дітей,
здається, й зовсім небагато;
мільйон питань, мільйон ідей,
і кожен день у школі свято!

 

Хто тут не жив, не працював,
того не зможе зрозуміти;
і хто ночей не досипав,
і із-за проблем, що мають діти.

 

А ти учитель і творець,
наставник ти і виконавець;
людина просто, накінець
в своїй професії всезнавець.

 

 

 

 

 

***

Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінності, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість і настанови щодо способу життя. Багатющий скарб - звичаї нашого народу, ми отримуємо в спадок і мусимо зберігати його та нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу.

 

На землі великій
є одна країна;
гарна й неповторна,
красна, як калина.

 

І живуть тут люди
добрі й працьовиті;
і скажу, доречи,
ще й талановиті.

 

 

 

 

***

"Поки ми молоді, старість бачиться нам такою далекою і навіть неважливою. Нам здається, що ми завжди будемо молоді, але роки минають швидко, і в якусь мить людина починає розуміти, що вона поповнює ряди бабусь і дідусів".

 

Другий місяць осені починається з особливої дати, 1 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН, а в Україні - це також і день ветерана.

 

Україна, як повноправний член ООН, підтримала ініціативу міжнародного співтовариства, і з 1991 року щорічно відзначає цей день. Цей день не лише можливість нагадати всім про людський обов'язок бути турботливими і милосердними до найповажнішої частини суспільства. Це і привід до роздумів щодо подальшої долі людства, його культури, взаємозв'язку поколінь.

 

Бажаємо всім ветеранам України міцного здоров'я, добра, радості, довголіття, миру та злагоди у Ваших душах. Нехай у цьому стрімкому світі завжди по-особливому світиться родинний теплий вогник - вічне джерело наснаги і любові. Від усього серця бажаємо Вам миру, добра і щастя.

 

 

 

 

 

***

 Потрібно частіше звертатися до найкращої педагогічної спадщини. Саме, Василь Олександрович Сухомлинський, який мав неабиякий дар слова. Мову слова він трактував широко - це і слово вчителя, і книга, і мова природи, і мова музики, живопису. Усі вони покликані, щоб розбудити допитливість дитини, сприяти появі творчості, покласти зв'язок із батьківщиною, з народом.

 

Про виховання поваги до жінки

Поважати жінку - значить поважати життя.

Краса жінки - вершина людської краси.

Жіночість - це найвище втілення моральної чистоти і благородства, високої людської гідності.

 

Про значення книги

Книжка повинна стати для кожного вихованця другом, наставником і мудрим вчителем. Щоб підготувати людину до самостійного життя, треба ввести її у світ книжки.

 

Про школу

Твій обов'язок - на все життя зберегти ставлення до школи, як до святині, передати це ставлення своїм дітям й онукам.

Школа славиться своїми вихованцями, школа завжди буде найважливішим вогнищем мудрості народів.

 

Про покликання

Знайти своє покликання - означає знайти своє щастя, утвердити свою людську гідність, вибрати той життєвий шлях, на якому ти, юний друже, принесеш більше користі батьківщині й водночас, сам переживатимеш повноту духовного життя. Щоб виховати чуйну, ласкаву, сердечну людину, потрібні слова і власний приклад.

1

Спинюсь не темлю,
що воно за диво!

О ці степи, це небо, ці ліси,
усе так чисто, гарно, незрадливо.

Усе як є, дорога, явори,
усе моє, се зветься - Україна!

 

Воскреснемо! Бо вічно ми були на цій Богом даній землі як народ і рідне небо хай пошле нам всім для життя.

 

Воскреснемо, бо світить нам  увіки пророцтво Тараса Шевченка: "Не вмирає душа наша, не вмирає воля". Встаньмо з колінь, розірвімо пута, якими нас віками приковано до чорних скель, високо підведемо голови, як це одвіку було написано нам на роду.

 

 

 

 

2

Пречиста блакить ясніє у безмірній високості України, як праведна душа народу. Веселковою барвою розлилася вона в небесах віковічним знаменем, на якому палає золото сонця, мов святий німб.

 

Ні, немає на світі кращого неба, ніж неба на Україні високе, мов наш дух. Воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від рідної землі-матінки.

 

Подивлюсь на синє небо і думкою, як у тій чудовій-пречудовій пісні, полиньмо аж до сонця, до зірок, і гляньмо на трепетну землю, і тоді відкриється нам на зелено-голубому лику планети край, що нагадує собою серце - України.

 

 

 

 

3

В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам'ятає та шанує людство. До них належить й ім'я великого українського поета Тараса Шевченка. Весь свій могутній талант він присвятив служінню народові "Історія мого життя" писав поет "Становить частинку історії моєї батьківщини".

 

Шевченко шанують у світі волею історії він ніби отоджений з Україною, представляє нас, Українців, народам світу. Він наш великий поет, наша честь і слава.

 

І нам учням потрібно знати його твори, його життя. Ми називаємо його Кобзарем. Так поет назвав книгу всього свого життя - "Кобзар". Вона стала настільною для всього нашого народу.

 

Кобзарями називаємо також народних співців, які виконують пісні, супроводжуючи свій спів грою на бандурі чи кобзі.

 

Отже Шевченко був і є народним поетом-співцем. Уже 2 століття 9 березня кожного року - особлива дата в нашій країні. Цього дня Україна вшановує свого великого сина Тараса Григоровича Шевченка. Цього року минає 204-й рік від дня його народження.

 

 

 

 

4

Весна - символ молодості та здоров'я, краси та кохання. І в переддень 8-го березня ми бажаємо всім жінкам і дівчатам завжди бути такими ж молодими, красивими, ніжними і коханими як сама весна.

 

Чи може хтось сказати, чому жіноче свято ми відзначаємо саме навесні. Все дуже просто. Весною відбувається оновлення в природі, зародження нового. А жінка теж дарує світові нове життя.

 

Ось уже багато років поспіль ми вітаємо 8-го березня всіх жінок і дівчат із Міжнародним Жіночим днем. Багато випробувань випало на долю жінки, але вона все витримала та надалі вершить свою місію на землі.

 

Сьогодні вона не лише берегиня родини і роду людського, але й освічена, високодуховна особистість. Вклоняємося тобі, мати роду людського, ім'я якій - Жінка.

 

Миру і щастя дому твойому, сім'ї твоїй. Миру і щастя землі, по якій ти ідеш, жінка!

 

 

 

 

***

Сьогодні жінко ваше свято!

І на зорі ще в ранній час
йде славний березень вітати
живими пролісками вас.

 

Несе надії вам святкові,
мов подих радісний весни;
за вашу вірність у любові,
що не згаса до сивини!

 

 

 

 

***

Але, якби все те почати знов.

Адже той борщ щоденний - то любов,
сорочка чисто випрана - любов,
і ночі, що не спала ти любов,
і квіти, що посіяла - любов,
вся Україна - то твоя любов.

Все так було б, якби почати знов.

Жіноча доля в світі - це любов!