Новини


22 січня 1918 року відбулося проголошення Першої Незалежності, а у цей же день рік потому проголосили Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

 

 

Ось кілька цікавих фактів про День Соборності України, які має знати кожен українець:

 

  1. 1.  1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали «передвступний » договір про Злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про наступне об’єднання двох частин України в одну державу. Проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

  2. 2. У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості.

  3. 3.  Акт Злуки був невипадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини XIX ст. на українських землях, що були в складі різних держав.

  4. 4.  Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

  5. 5.  Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг — історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність.

 

З 2000 років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг уздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України.

 

З нагоди свята Дня Соборності України у нашій школі були проведені заходи, з планом яких можна ознайомитися за цим посиланням.

 

Публікуємо лист Міністерства у справах ветеранів України від 17.01.2023 № 506/1.2/5.1-23 (стосовно пропозиції провести у закладах освіти виховні заходи із залученням ветеранів війни) для ознайомлення керівників закладів освіти на рахунок проведення виховних заходів національно-патріотичного виховання за участю ветеранів війни, які боролися та продовжують боротися за суверенітет та територіальну цілісність України.